Potrebujeme Váš súhlas na využitie jednotlivých dát, aby sa Vám okrem iného mohli ukazovať informácie týkajúce sa Vašich záujmov. Súhlas udelíte kliknutím na tlačidlo „OK“.
Pýtali ste si niekedy otázku, či máte zvoliť postroj, alebo obojok? Každý pes je iný a má svoje individuálne potreby. Aké sú (ne)výhody obojkov? Čo zvoliť pre parťáka na záhrade a s akým typom postroja bude najväčšia zábava na bežných mestských prechádzkach? Dozviete sa nižšie v našom článku.
Kedy zvoliť obojok?
Obojok je ideálny u psa, nad ktorým chceme mať plnú kontrolu. Ak ideme do mesta alebo cvičíme ovládateľnosť a poslušnosť, mali by sme zvoliť práve obojok. Na obojku by psík nemal ťahať. Niči si tým krčnú chrbticu a vnútornú časť krku, ako je napríklad hrtan alebo hlasivky. Ak teda trénujeme s psíkom povolené vodítko, mal by byť obojok jasnou voľbou.
Výhody nosenia obojku
Lepšia komunikácia so psom – jednoduché vybavenie požiadavky
Jednoduchšia ovládateľnosť – pri pohybe v meste
Rýchle nasadenie – ideálne na čúranie
Ochrana krku pred iným psom – pes je chránený popruhom pred uhryznutím do kože
Menej popruhoviny – pri kúpaní menej mokrého materiálu
Ako by mal vyzerať ideálny obojok
-
Nesmie psíka obmedzovať v pohybe
-
Z mäkkého a nedráždivého materiálu
-
Nesmie škrtiť psa – vôľa na dva prsty
-
S menom/tel. číslom, keby sa psík zatúlal
-
Body na pripnutie vodítka
-
Posuvka, ak psík rastie
-
Reflexný prvok, aby bol psík viditeľný
Typy obojkov pre psa
-
klasický
-
polostahovací
-
pre dlhosrsté psy
-
stahovací
-
lovecký
-
uzavretý
-
elektronický
Klasický obojok
Bežný obojok, ktorý asi každý psíčkar dobre pozná. Obojok je rozopínací na sponu, ktorá môže byť plastová alebo kovová. Jednoduchý a rýchly na manipuláciu. Môžeme ho psíkovi podľa ľubovôle posúvať, keď napríklad rastie.
Polostahovací obojok
Ideálny pre plaché psy. Psík má obojok voľne na krku a ak rýchlo zatiahne alebo sebou trhne, obojok sa stiahne. Psík sa nemôže vyvliecť a je v bezpečí. Môže pomáhať aj pri odnaučení ťahania, nie je tak drastický ako sťahovací obojok, ale pes si uvedomí, že je niečo zle, keď sa mu na krku popruh stiahne.
Obojok pre dlhosrsté psy
Tento typ sa líši jednou jedinou vecou od klasického obojku. Má pod sponou popruh navyše, ktorý položíte na dlhé chlpy a až potom sponu zapnete. Do trojzubca sa vám potom nezamotávajú zbytočne psie chlpy a psík nepríde o svoju srsť.
Sťahovací obojok
Známy tiež ako “reťazák”. Názov dostal podľa materiálu, z ktorého je vyrobený. Tento typ sa používa pre ťažko ovládateľné alebo agresívne psy. Používajú ho aj majitelia väčších psov, aby mali silu ho ovládať aj cez nevyrovnaný pomer ich síl.
Lovecký obojok
Tento obojok je trochu menej známy, avšak veľmi užitočný. Už podľa názvu môže byť jasné, kde sa najčastejšie používa. Áno, u loveckých plemien, čiže v lese. Tento typ má v sebe všitú gumu, ktorá zaručuje bezpečie psíka, ktorý sa napríklad zachytí o vetvu, či inú prekážku v lese. Psík sa nezaklíni, ale môže v prípade potreby z obojku vykĺznuť.
Uzavretý obojok
Ak máte psíka stále na záhrade, alebo mu obojok neskladáte, je pre vás tento typ ideálnou voľbou. Psík má na sebe stále vaše meno a vy sa nemusíte obávať, že by ho niekde stratil, ani nemá ako. Je to jeho celodenný parťák.
Elektronické obojky
Tieto obojky majú niekoľko verzií. Či už sú výcvikové, alebo protištekacie. Ak ich človek vie správne používať, môžu byť skvelým pomocníkom každý deň. V dnešnej dobe je obľúbený elektronický systém tzv “neviditeľný plot”. V zemi je natiahnutý drôt a psík má k nemu pripojený obojok, ktorý ho nepustí za hranice pozemku. Väčšina psov reaguje už aj na samotné pípnutie. Psík má voľnosť a vy neutrácate milióny za stavanie múrov.
Aký obojok kúpiť šteniatku?
Vezmeme to pekne od začiatku. Narodia sa nám doma šteniatka a my ich potrebujeme označiť, aby sme na prvý pohľad poznali, kto je kto. Najčastejšie sa v prvých dňoch používa bavlnka. Prcci o nej ani nevedia. Nemala by byť príliš utiahnutá, aby mláďatá neškrtila, ale ani moc voľná, aby si do nej nezamotali labky. Šnúrku musíme každý deň kontrolovať, či nie je potrebné upraviť veľkosť, pretože prcci veľmi rýchlo rastú.
Prťata rastú a už by to chcelo niečo väčšie. Ideálny je obojok na suchý zips. Šteniatka stále niekde lezú a skúmajú okolie, v ktorom je množstvo nástrah, kde by sa mohli zaseknúť. Väčšinou spona býva problémom. Už kvôli vzájomnému okusovaniu a hrám. Obojky si navzájom rozopnú a potom ich pekne rozžujú so spokojným pocitom, že si ulovili hračku.
Šteniatko sme si priviezli domov, a čo teraz?! Určite by sme mali voliť obojok, ktorý má veľkú mieru rozpätia okolo krku. Prcci veľmi rýchlo rastú, takže ani nemrkneme a budeme kupovať ďalší. Ak máme plemeno menšieho vzrastu, správnou voľbou sú plastové komponenty kvôli ich váhe. Mrňous ani nebude vedieť, že má obojok na sebe. Samozrejmosťou je buď identifikačný štítok, alebo akýkoľvek kontakt na majiteľa, ktorý by mal mať psík stále na sebe. Šteniatka sú pohrkané a môžu niekedy vziať nohy na plecia s pocitom, že je to hra, a zrazu nevidíme jeden druhého. Vďaka tomuto opatreniu sa zase čoskoro stretnete.
Kedy zvoliť postroj?
Postroj (alebo tiež kšíry) by mal obliekať psík, o ktorom viete, že na vodítku ťahá. Či už zámerne, alebo len nie je zvyknutý na chôdzu na vodítku. Pomocou postroja sa ťah rovnomerne rozloží po tele a nemusíte sa báť o jeho svaly. Ak viete postroj správne vybrať a nastaviť, môže pomôcť aj pri nasvalení psíka.
Ako vybrať správny postroj
Postroj nesmie zasahovať psíkovi do pohybového aparátu. Najdôležitejší bod je ramenný kĺb. Popruh by nemal psa nijako obmedzovať v pohybe ramena ani do neho akokoľvek zasahovať. U vrchnej časti, teda za krkom, by strih mal zodpovedať oblúku a nie véčku. Ostrý výkroj psovi neprirodzene zasahuje do svalu a tým znemožňuje prirodzený pohyb. Postroj nesmie byť na chrbte príliš široký. Je to kvôli lopatkám, ktoré by pri pohybe mali byť voľné. Ďalej tu máme hrudník. Ak si ho predstavíme spredu, popruh by nemal byť ani tu príliš široký. Ak tomu tak je, psovi sťažuje dýchanie a dráždi priedušnicu.
Na rad prichádza dĺžka postroja. Popruh nesmie zasahovať do mäkkej tkaniny, čo znamená do brucha. Končiť by mal na úrovni hrudnej kosti. Postroj by sa nemal nikde vlniť, ani ohýbať, nemal by psovi odierať srsť, ani ho niekde tlačiť.
Materiál by mal byť priedušný a mäkký. Dobre tvarovateľný a prateľný.
Typy postrojov
Postroje rozdeľujeme na dve hlavné kategórie
-
krátke
-
dlhé
Krátke sú vhodné na bežné prechádzky či treky. Pes na ňom môže aj voľnočasovo ťahať pri behu.
Dlhé (ťahacie) postroje sa využívajú na canicrossové športy. Či už ide o beh, bicykel, či kolobežku. Na profesionálnejšie zameranie sa hodí dlhý postroj, ktorý využíva celé stavby tela.
Na postroji sú dôležité aj úchytové body, za ktoré môžete pripnúť vodítko. Existujú postroje, ktoré majú pre väčšiu bezpečnosť psa hneď tri úchytové body – napríklad 4dox postroj Comfort plus.
-
Chrbátový – za tento bod upevňujeme vodítko, ak chceme, aby pes ťahal.
-
Krčný – môžeme využiť, ak prechádzame mestom alebo okolo iného psa. Máme takto maznáčika viac pod kontrolou a ovládame ho za krk, podobne ako u obojku.
-
Hrudný – ideálny pri práci proti ťahaniu. Ak psík zatiahne, otočí ho to na nás a môžeme ho tak lepšie korigovať.
– Pri stopách, tento bod je priamo robený na pripnutie vodítka, ktoré má byť na zemi a nepletie sa tak pod nohy.
Zhrnutie správneho postroja na fotke:
Pre lepšiu predstavu popisu správneho postroja pozrite na naše krátke video.