Potrebujeme Váš súhlas na využitie jednotlivých dát, aby sa Vám okrem iného mohli ukazovať informácie týkajúce sa Vašich záujmov. Súhlas udelíte kliknutím na tlačidlo „OK“.
Existuje mnoho domnienok medzi ľuďmi ohľadom toho, ako psy vnímajú svet. Niektorí tvrdia, že psy nevidia farebne, iní zase tvrdia, že majú zrak podobný nášmu. Poďme si odpovedať na pár otázok, ktoré si nejeden pánik kladie, pretože všetko nie je tak čiernobiele, ako sa na prvý pohľad zdá.
Ako psie oči rozpoznávajú farby a svetlo
Psie oči, tak ako každé iné, sú založené na princípe dvoch buniek – čapíkov a tyčiniek.
-
Čapíky: zabezpečujú farebné videnie. Psy majú dva typy, rozlišujú teda dve hlavné farby – modrú a zelenú.
-
Tyčinky: vďaka nim je oko schopné vnímať svetlo. Čím viac ich je, tým lepšie pes vidí v tme.
Rozdiely vo videní medzi psami a ľuďmi
Najväčším rozdielom medzi okom psím a ľudským je množstvo čapíkov a tyčiniek. Vlastne teda buniek, na ktorých je funkcia oka postavená. Ľudia majú tri typy čapíkov, a to červený zelený a modrý. O jeden viac než psy a vďaka tomu rozpoznajú veľké množstvo farieb. Naopak majú málo tyčiniek, a preto si musia v tme svietiť. Kvôli tomu sme do našich búnd a viest pridali svetielko, aby sme v noci neboli slepí ako patróny. Psy majú naopak množstvo týchto buniek zvýšené. A to z jedného prostého dôvodu. V minulosti lovili prevažne v noci. Potrebovali vidieť svoju korisť. Táto funkcia im zostala až do súčasnosti. Vďaka tomu sú takým našim radarom v tme.
Môžu mať psy zafarbené oči ?
Psy môžu mať rovnako farebné oči ako ľudia. Rovnako ako u ľudí, tu hrá hlavnú úlohu genetika. U mnohých plemien sú niektoré farby netolerované. Napríklad u husky je modré oko bežné, ale u čiernobielej border kólie ide o genetickú vadu. Najčastejšou farbou očí u psov je tmavohnedá. Môžeme sa však stretnúť aj so svetlohnedou až žltou a v ojedinelých prípadoch až zelenou.
Stretli ste sa niekedy s heterochrómiou ? Disponujú ňou aj ojedinele ľudia. Na fotke môžete túto zvláštnosť vidieť u border kólie. U psov je táto rarita k videniu častejšie. Najbežnejšia je u husky, alebo všeobecne u sibírskych plemien.
Vidí pes aj v tme?
Často si hovoríte pri večernom venčení, že pes šteká do prázdna? Nie je tomu tak. Nevrčí len preto, aby vás vydesil. Na rozdiel od vás pes vidí v tme a dokáže rozpoznať pohyb aj v noci. Môžu za to práve spomínané tyčinky, ktorých majú oveľa viac než my.
Vidí pes farebne?
Najčastejšia otázka a veľmi ľahká téma na hádku. Hoci väčšina ľudí hovorí, že pes vidí čiernobielo, tak to nie je pravda. Síce pes nevidí všetky škály farieb, tak ako my, ale rozhodne farby rozlišuje. Vidí odtiene farieb zelenej a modrej. Tomu sa hovorí tzv dichromatické videnie. Na rozdiel od nás rozpozná veľkú škálu šedej. Bohužiaľ však nerozpozná napríklad červenú od zelenej, alebo fialovú od modrej. Tieto farby nerozlišuje.
Sami porovnajte farebný zrak človeka a psa:
Ako vybrať správnu hračku?
Pri výbere hračky by sme najmä mali myslieť na to, či je hračka vyrobená z farieb, ktoré sú pre psa kontrastné - teda dobre viditeľné. Či nesplývajú s okolným prostredím (trávou, pieskom atď.) Samozrejme je dôležité, aby sa hračka páčila aj nám :-) Ale ak bude pre psíka "neviditeľná", rozhodne vám to dá hneď najavo a bude po zábave. Nie je na škodu, aby im aj voňala, hneď je pre nich jednoduchšie ju vo vysokej tráve nájsť. Hračku by sme mali voliť podľa viditeľnosti farebnej škály u psa. Teda, ak chceme loptičku, ktorú mu budeme hádzať v parku, určite nezvolíme zelenú, alebo červenú farbu. Ideálnou farbou na trávu bude napríklad modrá a pre fenky fialová. Najviac praktické sú dvojfarebné hračky, keďže ich budeme môcť využiť aj v lete vo vode, alebo v zime na snehu. Ako všetci vedia, psím dominantným zmyslom je čuch, preto je dobré pozorovať svojho psa pri aportovaní, či ide práve podľa čuchu, alebo podľa zraku. Skvelou voľbou je hračka s ovcou. Psíci ju cítia na veľkú vzdialenosť a nájdu ju oveľa ľahšie.
My vo 4dox na tieto „pravidlá“ veľmi dbáme. Nad našimi hračkami dlho premýšľame a snažíme sa ušiť tú najlepšiu kombináciu ako pre oko ľudské, tak aj to psie. Než putuje hračka do výroby, naša domáca smečka hračky aj testuje a skúša ako odolnosť, tak dohľadateľnosť. Hračky proste prejdú skúšku ohňom.
Na diaľku, alebo na blízko?
Žiadny pes nie je dokonalý, a tak už sa snáď každý psíčkar potýkal s útekom za zverou. Zvláštne je však, že pes vidí zviera až keď sa pohne, pritom pred ním môže nehybne stáť už dlhú dobu. Predstavte si, že pes vidí asi tak, ako keď má človek 4 dioptrie na diaľku. Chlpáči sú naozaj veľmi krátkozrakí. Vidí však oveľa lepšie pohyb. Preto sa za srnou rozbehne, až keď beží ona. Bolo zistené, že ak sa objekt nehýbe, pes ho nevidí na vzdialenosť 400 metrov. Ak sa však hýbe, je schopný ho spozorovať až na 800 metrov. S týmto problémom ste sa mohli stretnúť už u šteniatka. Všetci vám na cvičáku radia, že pri privolaní máte utekať smerom od neho, nie je to len kvôli tomu, aby vás nasledoval, ale kvôli tomu, že vás oveľa lepšie uvidí, než keď sa nehýbete. Preto ak vám psík uteká preč, alebo sa rozbieha inam, než vy stojíte, skúste napríklad skákať, alebo mávať rukami, uvidíte, že sa vám privolanie zlepší.
Naopak, ak ide o tesnú blízkosť, psi nie sú schopní zaostriť predmety priamo pred sebou. Ideálne pre nich je cca 50 centimetrov. Ak majú niečo priamo pri ňufáku, volia skôr stratégiu čuchaciu. Pre zlepšenie tejto schopnosti sú ideálne čuchacie dečky, alebo hlavolamy. Pomôžu psovi trénovať čuch, aby sa na seba mohol neskôr lepšie spoľahnúť aj pri práci na blízko.
Ako to, že pes chytí všetko za letu?
Psy dokážu vidieť pohybujúce sa predmety spomalene. Toto im umožňuje chytať napríklad frisbee, loptičky a iné hračky za letu. Rovnako tak zvládnu chytiť maškrtu, ktorú mu hádžete aj keď je malinká.
Starostlivosť o psie oči
Nesmeli by sme zabúdať ani na starostlivosť o tie psie oči, ktoré tak dobre vedia hrať na city. Samozrejme sú odolnejšie než tie naše, ale aj tak im je nepríjemné mať niečo na rohovke. Často si môžeme všimnúť ranných ospalkov. Tie sú úplne neškodné a bežné. Avšak nesmú pri nich byť oko začervenané alebo opuchnuté. Často býva problém na jeseň, keď je sucho. Zdvihá sa vietor a psiská prach v očiach dráždi. Rovnako tak, ako keď ste pri mori, alebo kdekoľvek na piesku. Ideálne je potom oči vypláchnuť borovou vodou, alebo svetlíkom, ktorý máme skoro všetci doma.
Veľký pozor si dajte na tretie viečko. Bežne je súčasťou každého psieho oka. Niekedy však môže robiť neplechu. Preto pri akejkoľvek anomálii hneď konajte. S tretím viečkom súvisí aj tzv „čerešňové oko“. Toto ochorenie spôsobuje práve žľaza, ktorá sa nachádza v treťom viečku. Pre psy je to veľmi nepríjemné a situáciu musí riešiť veterinár. Preto nie je na škodu oči pravidelne kontrolovať, nech sa váš parťák cíti stále skvele.
Fakt: Viete, prečo vidíte v tme len svetielkujúce oči vášho či iného zvieraťa? Môže za to vrstva v oku zvaná „tapetum lucidum“. Táto vrstva je súčasťou aj psích očí a zastáva úlohu odrážania svetla. Aj vďaka nej vidia psy v tme lepšie než ľudia.