Potrebujeme Váš súhlas na využitie jednotlivých dát, aby sa Vám okrem iného mohli ukazovať informácie týkajúce sa Vašich záujmov. Súhlas udelíte kliknutím na tlačidlo „OK“.
Starého psa novým kúskom (ne)naučíš. Ako majitelia sa ale máte stále čo učiť, hlavne u starnúceho psa sa potreby menia zo dňa na deň. Ako dopriať seniorovi to najlepšie a na čo nezabudnúť?
Kedy je pes starý?
Hovorí sa, že 1 rok psí je ako 7 ľudských, ale musíte zohľadniť aj veľkosť plemena. Väčšie psy skrátka starnú rýchlejšie. Nástup staroby sa prejavuje šedivením v tvári a na labkách, neochotou k pohybu, dlhším spánkom – psí starček prespí až 20h denne. Všeobecne sa odhaduje, že u malých plemien o seniorovi hovoríme okolo 11. roku, u stredných a veľkých staroba nastupuje okolo 8. roku, u obrovských chlpáčov potom už v 6 rokoch. Všetko ale závisí na starostlivosti, genetike, kondícii a pohybe, aký psovi doprajete.
Organizmus funguje inak
Medzi prejavy staroby (tak ako u ľudí) patrí spomalený metabolizmus, zhoršené funkcie niektorých „opotrebovaných“ orgánov. Chlpáči ľahko priberajú, pretože vďaka väčšej potrebe spánku a menšej ochote k pohybu skrátka naberajú na váhe. Preto je dobré upraviť im jedálniček, aby kĺby toľko netrpeli nadmernou váhou. Pozrite sa po granulách pre seniorov, ktoré majú nižší obsah tukov; ak kŕmite surovým mäsom, zvýšte počet zeleninových príloh až na 40 % a sledujte množstvo fosforu.
Myslite tiež na maškrty a kontrolujte ich zloženie aj celkové množstvo na deň. Maškrty sú častou „šedou zónou“, na ktorú sa pri chudnutí zabúda.
Keď apetít klesá
Parťákovi možno už toľko nechutí, častejšie si vyberá alebo nedojedá večeru. Na starobu sa to stáva z dôvodu bolestí zubov. Skúste ich stav (a celkovo klesajúcu chuť k jedlu) prebrať na veterine a prípadne seniorovi aspoň obdeň zuby začať čistiť. Môže ale hnevať aj pankreas.
Starajte sa o kĺby
Ak ste ich doteraz nepoužívali, nastal čas začať psíkovi pridávať chondroprotektíva (doplnky stravy na kĺby). Parťák často nepovie, že ho kĺby už skrátka bolia, tým viac, keď je chladné počasie alebo daždivo. Možno len o chvíľu dlhšie váha pri chôdzi do schodov, potrebuje občas pomôcť pri nastupovaní do auta, prestal spať v nohách vašej postele a radšej leží na zemi. Signály sú jemné, ale nezvratné. Ak máte pocit, že naozaj nechce chodiť alebo obzvlášť ťažko vstáva, neodkladajte radšej návštevu veterinára, ktorý zhodnotí mieru postupujúcej artrózy, prípadne poradí aké lieky by mu mohli uľaviť.
Tip: 20h spánku denne pri boľavých kĺboch, to už vyžaduje kvalitný pelech. Vyskúšajte ortopedické matrace, na ktorých bude spať ako bábätko a uľaví mu od bolesti. Navyše zníži pravdepodobnosť vzniku otlakov.
Zostávajte v pohybe
Aj keď už nožičky ťažknú, nevzdávajte pravidelný pohyb. Nemusíte behať, ani zdolať niekoľko kilometrovú trasu, stačia vytrvalé, systematické prechádzky. Pomalý pohyb je tiež pohyb. Ak sa ale aj pri pomalej chôdzi parťák príliš zadýchava alebo odmieta ísť už po pár metroch, neodkladajte návštevu veterinárneho kardiológa. Slabnúce srdiečko sa dá ešte posilniť vhodnými liekmi, čím skôr, tým lepšie.
Stavte tiež na omega 3 a 6 mastné kyseliny. Zlepšujú stav srsti, kardiovaskulárneho systému, mentálnych funkcií a starajú sa o kĺby.
Keď sa choroba opýta
S nástupom staroby sa bohužiaľ stále častejšie hlásia o slovo choroby, s ktorými ste doteraz nemali tú česť. Aj u psov (rovnako ako u ľudí) sa zhoršujú kognitívne funkcie, nastupuje demencia. Pes môže byť často zmätený a dezorientovaný. U niektorých sa prejaví cukrovka, ochorenie pankreasu alebo problémy s obličkami či pečeňou. Zhoršuje sa epilepsia, problémy so sluchom, šedý zákal. Pozor! Zle počujúce psy v záujme ich bezpečnosti radšej nikdy nepúšťajte z vodítka!
Nepodceňujte pravidelné prehliadky u veterinára, pomôžu včas odhaliť a spomaliť nejeden prejav starnutia. Minimálne 1x ročne by ste mali vziať svojho psieho seniora na pravidelnú komplexnú prehliadku (tzv. geriatrické vyšetrenie).
Tip: Celoživotné prechádzky na obojku môžu spôsobovať bolestivé zmeny na krčnej chrbtici. Kedy inokedy než teraz by ste mali svojmu parťákovi zaobstarať skvele padnúci postroj! Najlepšie urobíte, keď naň necháte našit iniciály, aby sa starček v prípade nešťastia netúlal dlho po svete.
Nechajte všetko po starom
Dôležitý tip – nechajte starému chlpáčovi všetko po starom. Každá zmena výrazne narušuje jeho psychickú pohodu a pokoj. Sťahovanie, nové prostredie, nové zvyky, nové výcvikové metódy – to už pre nich nie je. Zmyslové podnety im síce pomáhajú trénovať mozog, ale veľké zmeny im skôr priťažujú.
Pár tipov na záver - pozrite sa po zlatej paste, čo je zmes kurkumy, štipky korenia a za studena lisovaného oleja. Uľaviť vášmu psímu starčekovi od bolesti kĺbov môže tiež CBD, boswellia serrata, MSM alebo napríklad dračia krv. U starých psíkov je dobré dopĺňať aj zinok.
Ak váš senior nestratil chuť do cvičenia, určite s ním zľahka stále trénujte, aby mozog zostal "svieži". Čuchanie a čuchacie hry zapojte tiež.
V regenerácii môžu pomôcť regeneračné oblečky. Doprajte mu pokojne aj starostlivosť fyzioterapeuta.