Potrebujeme Váš súhlas na využitie jednotlivých dát, aby sa Vám okrem iného mohli ukazovať informácie týkajúce sa Vašich záujmov. Súhlas udelíte kliknutím na tlačidlo „OK“.
Výcvik psa je v vzájomnom spolužití to najdôležitejšie. Aby váš vzťah fungoval, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel. Len tak môžete byť obaja šťastní. Pre jednoduchšie porozumenie sme pre vás pripravili 6 zaručených tipov, ako psa vychovať správne, a dozviete sa, aké 4 najčastejšie chyby opakujú psíčkari pri výcviku svojich miláčikov. Tréning psa od A do Z v nasledujúcom článku.
Kedy s výcvikom psa začať
Aj keď vám to ani nepríde, základy tréningu staviate od úplne prvého stretnutia so psíkom. Záleží len na vás, či necháte pri hre psa robiť psie kusy. Či pri príchode domov vkročíte do dverí ako prvý vy, alebo psík. Či ho v noci necháte spať s vami, alebo samého na pelechu. Či má prístup k jedlu voľne, alebo mu čas prísunu potravy upravujete vy. Skrátka na všetkých maličkostiach záleží, aj keď vám to môže pripadať ako maličkosť.
Ako trénovať psa správne
-
Dávajte jasné a jednotné pokyny:
Pri výcviku je dôležité dodržiavať stále rovnaké pravidlá. Používať rovnaké povely a gestá. Nech sa to týka vás či ostatných členov vašej domácnosti. Ak bude každý cvičiť psa inak, bude v tom mať chaos a nebude vedieť, čo z toho platí a čo sa musí dodržiavať. Povel sadni teda musí mať jeden slovný povel a konať u neho jedno rovnaké gesto.
-
Buďte trpezliví a vyrovnaní:
Tu platí jedno pravidlo – všetko má svoj čas. Žiadny učenec z neba nespadol. Nevyvíjajte preto na psa tlak. Opakovanie je matka múdrosti. Povel musíte stále opakovať a precvičovať, vďaka tomu psovi utkve v pamäti. Dôležité je pri tréningu zostať pokojný a nestrácať nádej, aj keď veci nejdú hneď podľa plánu. Váš pokojný prístup pomôže psíkovi lepšie sa sústrediť a učiť sa.
-
Zabezpečte, aby výcvik bavil oboch:
Niektorí psíci rýchlo strácajú pozornosť, a šteniatka obzvlášť. Cvičenie by teda malo byť vždy zábavné a nie príliš dlhé. Je lepšie tréning pojať skôr hrou než prísnym drilom. Ak uvidíte, že to psíka baví, postupne môžete intervaly predlžovať.
-
Určte motiváciu:
Ani kura zadarmo nehrabe. Psík vám tiež nebude cvičiť len pre dobrý pocit. Zvoľte preto adekvátnu odmenu, ktorú váš psík ocení. Pre niekoho to môže byť hračka, pre iného zase maškrta. Každý má iný vkus, takže ak má váš psík rád napríklad toaletný papier, nie je problém s ním cvičiť na ruličku.
-
Pochváľte a odmeňte v pravý čas:
Načasovanie je kľúčové! Pes si spája pochvalu s dobre vykonanou prácou. Odmeňte ho bezprostredne po správne vykonanom poveli, aby hneď pochopil, za čo odmenu dostáva a že ju pravdepodobne dostane nabudúce zas.
-
Ukončite výcvik zábavou:
Každú tréningovú sekvenciu ukončite hrou alebo inou príjemnou aktivitou. To pomáha psovi asociovať výcvik s pozitívnymi zážitkami a tešiť sa na ďalšie cvičenie.
A viete, čo sa ideálne hodí na cvičenie vonku? Výcvikové bundy do každého počasia. Kam inam dať všetky hračky a maškrty než do veľkých vreciek a integrovaného pamlskovníka? Nutnosť pre každého psíčkara.
2 typy výcviku: Aký postup učenia zvoliť u môjho psa
Čo je to shaping?
“Shaping” je druh postupu učenia. Z anglického prekladu to znamená tvarovanie. Podstatou tohto tréningu je, že psík na daný trik príde sám pomocou svojho myslenia. Vy ho len odmeňujete za postupné krôčiky, ak ide správnym smerom.
Príklad: Obiehanie kužeľa – pred psa postavíte kužeľ a ak sa naň pozrie, príde odmena. Následne svoje nároky zvyšujete. Pri dotyku (očuchaní) – odmeňujete. Pohyb od vás smerom ku kužeľu – odmeňujete. Následne čakáte, až psík kužeľ obíde, a príde najväčšia odmena.
Výhody:
-
Keď pes daný cvik pochopí, zafixuje si ho pravdepodobne už navždy.
-
Viac sa pri ňom zapotí a unaví, pretože sa musí naozaj snažiť a premýšľať.
-
Budovanie sebavedomia na správnom správaní.
-
Väčšia samostatnosť psa a jednanie sám za seba
Nevýhody:
-
Nie každý cvik ide týmto spôsobom naučiť.
-
Pes nám môže ponúkať správanie, aj keď už necvičíme.
-
Hnevanie – rozčuľovanie psa, ak na to nemôže prísť.
-
U málo motivovaných psov strata záujmu a sústredenia – odíde od tréningu.
Čo je to luring?
“Luring” je druhý spôsob postupu tréningu. Z anglického prekladu to znamená lákanie na odmenu. Pri tomto učení využívate najčastejšie maškrty. Psíkovi ukážete celý trik, ktorý po ňom chcete. Nasleduje vašu ruku s jedlom a následne cvik vykoná.
Príklad: Obiehanie kužeľa – vezmete si do ruky maškrty a postavíte pred seba kužeľ. Psíkovi ukážete maškrtu, ktorú máte v ruke, a postupne ju posúvate smerom okolo kužeľa. Psík pomalým krokom nasleduje vašu ruku. Ako sa dostane za úroveň kužeľa, príde odmena.
Výhody:
-
Rýchlejší postup.
-
Ukážete psovi celý cvik naraz.
-
Príjemnejšie pre psy bez drivu, ktorí nie sú tak samostatní a strácajú rýchlo pozornosť.
-
Týmto spôsobom môžete cvičiť so psíkom dlhšie – neunaví sa rýchlo.
Nevýhody:
-
Ťažké odbúranie navádzajúcej ruky.
-
Pes čaká na vaše gesto, bez ktorého cvik nevykoná.
-
Niektorým psom nie je príjemné “nútiť” ich do správania – ukazovať im, kam musia ísť.
-
Väčšie sústredenie na jedlo než na samostatný cvik.
Prečo a ako pri tréningu psa používať klikr?
Klikr je pozitívna pomôcka, ktorá nám uľahčí prácu so psom. Jeho zvuk je rýchly a výrazný, tým pádom pochváli správanie psa presne v daný moment kedy si to zaslúži. Najprv však musíme psa na tento zvuk naučiť a spojiť ho s príjemnou vecou - odmenou. Tento typ tréningu je ideálny napríklad na učenie pozícií alebo prácu s targetom. Psíka odmeníte v správny moment a on si rýchlejšie spojí čo po ňom vlastne chcete. Ak je klikr používaný správne, uľahčí vám veľa práce a prehĺbi medzi vami a psom vzťah.
Zhrnutie
Každý pes preferuje iný typ cvičenia. Tréning by mal preto byť prispôsobený podľa jeho potrieb. Tiež nie každý cvik ide naučiť oboma možnosťami. Psík by mal zvládať oba dva spôsoby. Pri tréningu teda spôsoby striedajte. Cvičenie tak bude zaujímavejšie a pestrejšie a váš psík všestrannejší.
4 najčastejšie chyby: Odporúčania, čo nerobiť pri výcviku psa
-
Príliš dlhé lekcie:
Dlhé výcvikové sekvencie môžu psa preťažiť a viesť k nechuti pracovať. Namiesto toho preferujte krátke, ale častejšie tréningy, ktoré vďaka tomu budú zaujímavejšie. Každú lekciu by ste mali skončiť v najlepšom, aby sa psík na nabudúce tešil a bol motivovaný.
-
Nekričte a nepoužívajte fyzické tresty:
Negatívne posilnenie môže viesť k strachu alebo agresii a často má opačný účinok, než je žiaduci. Uprednostňujte pozitívnu motiváciu, to je cesta, ako trénovať psa správne. Keď pes počuje 30x slovo NIE, stratí chuť cvičiť a bude sa báť, že urobí zase niečo zle. Niekedy je však potrebné trochu pohroziť prstíkom. Všetkého ale musí byť s mierou.
-
Nedávajte nekonzistentné pokyny:
Zmena povelov alebo gest môže psa zmiasť. Uistite sa, že každý, kto sa podieľa na výcviku, používa rovnakú zostavu pokynov. Každý cvik musí mať svoj slovný povel a gesto, ktoré žiadny iný nemá. Psy majú skvelú pamäť, boli by potom zmätení a triky plietli.
-
Nepreháňajte to s odmenami:
Odměny sú dôležité, ich nadmerné používanie môže však viesť k nadváhe alebo k zníženiu ich efektivity. Naučte psa, že odmeny nie sú samozrejmosť.
Kedy dať psovi “jackpot”
Čo to ten jackpot vôbec môže byť? Ako samotný názov napovedá, jedná sa o hlavnú výhru. Keď pes vykoná správanie, ktoré si u neho naozaj prajeme, a urobí ho to tak skvele, že to fakt chce odmenu, zvolíme práve jackpot. Pochválime ho tak, že by mohol zjesť celú dávku granúl alebo rozhrýzť všetky hračky sveta.
Psíci veľmi dobre poznajú, ktorá odmena je tá menej obľúbená a ktorá tá TOP. Nech sa jedná o obľúbený mlaskavý maškrtu alebo skvele pískajúcu hračku. Pri správnom a plnohodnotnom pravidelnom trénovaní by mal pre psa existovať jackpot. Vôbec nie je podmienkou ho používať zakaždým. Ba naopak. Niekedy je jackpot vhodné použiť napríklad len raz za týždeň. Môže sa však stať, že sa trik podarí hneď na začiatku tréningu. To je len dobre, jackpot mu doprajeme a cvičenie môžeme ukončiť. Svoje nároky však stále zvyšujte, a to až do doby, kedy to bude naozaj dokonalé a vy si poviete, že ďalej už nie je čo zlepšovať.
Ako by mal vyzerať ideálny výcvikový maškrtu
-
Veľkosť – maškrtu by nemala byť nijako veľká, ale ani malinká. Veľkosť musíte prispôsobiť danému vzrastu psa. Myslite však na to, že ich psík zje veľa a nemalo by mu byť po cvičení zle. Ak však zvolíte príliš malé, hrozí tu možnosť vdýchnutia.
-
Chuť – každý psík má rád niečo iné. Jeden preferuje kuracie a druhý zase rybu. Malo by tu platiť pravidlo, aby bol maškrtu dostatočne lahodný. Ak oň psík nebude mať záujem, nepretrhne sa práve pri cvičení.
-
Konzistencia – na cvičenie je všeobecne lepší mäkký a vláčny maškrtu. Po suchom piškóte by sa mohol zakašľať. Na psie fitness je napríklad ideálna psia ochutená pasta.
Zaobstarať najlepšie výcvikové maškrty
Ako vybrať ideálnu výcvikovú hračku pre psa
-
Na farbách záleží – viete, že budete cvičiť na lúke? Tak to určite nevoľte zelenú alebo červenú hračku. Psík ju totiž neuvidí. Pozrite sa na náš článok o zraku psa.
-
Veľkosť nie je len tak – Tu platí pravidlo ako u maškrty. Pri príliš malom lopte hrozí vdýchnutie, ale pri snahe priniesť veľkú loptu môže dôjsť k poraneniu.
-
Niečo navyše – momentálne sú veľmi populárne hračky s kožušinou. Psíkovi pripomínajú korisť a chce ju hneď uloviť. Dobre sa o ňu preťahuje a pri zašpinení ju len hodíte do práčky.
Omrknúť ideálne výcvikové hračky
Tápete, v čom maškrty pri výcviku nosiť? Na igelitové sáčky zabudnite. Pamlskovník je oveľa pohodlnejší, praktickejší a štýlovejší.