Potrebujeme Váš súhlas na využitie jednotlivých dát, aby sa Vám okrem iného mohli ukazovať informácie týkajúce sa Vašich záujmov. Súhlas udelíte kliknutím na tlačidlo „OK“.
Ako si vybrať plemeno?
Aký pán, taký pes. Lenže ako si vybrať toho pravého psa, ktorý k vám presne zapadne? A kde ho vlastne zohnať? Poradíme ideálne plemeno psa pre začiatočníkov aj na čo si dať pri samotnej kúpe pozor.
Genetika ovplyvní len niečo
Niekedy proste otvoríte atlas psov. Niekedy stretnete životnú psí lásku v parku a niekedy dlho hľadáte a nemôžete sa rozhodnúť. Hneď na úvod je potrebné poznamenať, že každé plemeno má síce určité povahové predispozície, ale veľkú časť toho, aký pes bude, tvorí výchova a výcvik, ktorý mu dáte. Aj z bernského salašníckeho psa môže byť skvelý obranár a strážca. A alebo z yorkšíra športovec, pre ktorého budete potrebovať množstvo hračiek.
Musíte vedieť, čo chcete
Najprv si musíte uvedomiť, čo od psa očakávate a chcete. Kľudne si to spíšte na papier. Chcete chodiť na hory? Alebo hľadáte parťáka na gauč, ktorý vydrží dlhé hodiny doma sám? Možno túžite vo svojom živote niečo zmeniť a začať sa viac hýbať, takže máte chuť vyskúšať nejaký psí šport. Je dôležité si uvedomiť, či chcete parťáka do rodiny s deťmi (a či chcete šteňa k malému dieťaťu alebo už sú deti väčšie), aké máte skúsenosti a časové možnosti. Ak pracujete viac ako 10h denne, asi nebudete mať úplne chuť rozčesávať niekoľko hodín týždenne srsť plemena náročného na údržbu…
Ideálny pes pre začiatočníkov
Existujú plemená, ktoré sú natoľko ľudomilné a chápavé, že sú vhodné aj pre psíčkarov s minimom skúseností. Patrí medzi ne napríklad zlatý retríver, kavalier king charles španiel, yorkshirský teriér, pudel (aj keď ten vyžaduje pravidelnú údržbu srsti) alebo bišónik.
Podľa posledných výskumov menší psi majú lepšie cvičiteľný mozog, ak sa chcete vrhnúť na výcvik a tréning. Väčšie plemená sú ale vyrovnanejšej povahy.
Pár tipov o plemenách
Všeobecne sa dá povedať, že ovčiarske plemená milujú prácu a potrebujú zamestnať hlavu. Rovnako ako najinteligentnejšie kolie, s ktorými je dôležité sa niečomu venovať (napríklad paseniu oviec), aby neskúšali vymýšľať hlúposti. Lovecké plemená (vrátane obľúbeného výmarského stavača) nie sú šťastné zatvorené x hodín doma a keď už sú vonku, často ich ich prirodzený lovecký pud núti naháňať, čo sa dá. Posledné výskumy ukazujú, že všetci príslušníci teriérov sú jednak tvrdohlaví a tvrdohlaví, jednak viac podozrievaví voči ľuďom a nemusia im dôverovať stopercentne, ako iné plemená.
Bull psi
Medzi teriéry patrí aj americký stafordšírsky teriér a stafordšírsky bulteriér. Tí sú síce šľachtení pre bezmedznú lásku k ľuďom, často to ale znamená, že nie sú tak priateľskí k ostatným psom alebo potenciálnym „narušiteľom svorky“, takže je s nimi potrebné vedieť pracovať na socializácii a komunikácii medzi psami (aby ste nemali problém prejsť okolo plotu so susedovým psom). Z tohto dôvodu je nutná väčšia sebadisciplína a dôslednosť.
Tip: Ak hľadáte na začiatok skvelý pamlskovník, pozrite si ten náš. Okrem krásneho dizajnu je jeho predné vrecko nepresiakavé a skvele sedí na tele, takže z neho pamlsky nevypadávajú.
Len pre skúsených
Mnoholetí chovatelia potvrdzujú, že niektoré plemená nie sú pre neskúsených psíčkarov vôbec vhodné. Ako napríklad saarloosov vlčiak alebo československý vlčiak, rotvajler, kavkazan, cane corso alebo akita inu. Sú to plemená s veľmi špecifickými genetickými predpokladmi a zložitou povahou, takže vyžadujú od majiteľov veľkú mieru empatie a ochoty s nimi nejako pracovať. Ak vás lákajú práve tieto plemená, skúste si o nich najprv porozprávať s ich chovateľmi.
Veľkosť psa hrá rolu
Pořizujete si prvého psa a nemáte predstavu nad rozpočtom?Nevadí! Poďme si povedať koľko aký psík môže stáť. Ak zvolíte malé plemeno, je jasné, že zaplatíte za jedlo a pamlsky menej než za bernardína. To isté platí aj napríklad u vodítok a iných popruhov. Samozrejme čím menej materiálu, tým menšia cena.
Teraz to poďme vziať z hľadiska zdravia. Ak volíme väčšieho psa, môže tu nastať problém s kostrou. Predsa len nosiť na nožičkách toľko kíl nie je sranda. Ak nastanú problémy, môžeme na veterinárnej klinike nejaké tie stovky nechať. Niektorí drobci môžu byť zase prešľachtení a musia používať rôzne doplnky stravy. Ako u väčšiny, každé má svoje pre aj proti. Voľte preto podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.
Pes s pp verzus pes bez "papierov"
Nech už sa rozhodnete pre akékoľvek plemeno, skúste si najprv nájsť chovateľské stanice na Slovensku a kontaktovať ich. Porozprávajte sa s nimi o plemene. Poradia vám oveľa viac, než kdejaká encyklopédia. Psi s PP, čiže papierom pôvodu, spĺňajú genetické predpoklady povahovo aj fyzicky. Sú uchovnení. Sú pravými príslušníkmi svojho plemena. Ak si kúpite psa bez PP, nemáte istotu plemenných predpokladov ani zdravotných predispozícií. Pes bez papierov je pes vždy vnímaný ako „kríženec“, a to aj napriek tomu, že majiteľ tvrdí, že rodičia šteňaťa boli s PP. Majiteľ si ale buď nedal tú prácu psa uchovniť (a porušuje jeho množením zmluvné podmienky a podmienky klubu) alebo jeho pes má nejakú povahovú či genetickú vadu, ktorá znemožňuje pustiť ho do chovu a ďalej svoje gény šíriť v mene plemena.
Množiarne?
Na dopyt „lacných plemien“ reagujú najčastejšie množiarne. Produkujú kvantá šteniat v nevhodných podmienkach, ktoré potom predávajú ako konkrétne plemeno za málo peňazí. Bohužiaľ sú stále ľudia, ktorí takéto šteniatka kupujú. Preberajú ich od chovateľa na benzínkach, nevidia vôbec rodičov šteňaťa, netrápi ich, že ich pes nemá PP a sú radi, že majú svoje vysnívané plemeno. Už ale nevidia, že práve finančne podporili držanie psov v malých klietkach s nevyhovujúcou hygienou, kde sučky obvykle rodia ako na bežiacom páse až do úplného vyčerpania. Pre maximálny zisk majiteľov. Takéto šteňa vás bude v drvivej väčšine prípadov na veterinárnej klinike stáť oveľa viac, než pravé šteňa plemena s papierom pôvodu. A dosť často z krysaříka nakoniec vyrastie dobrman.
Pomôžte opusteným
Ak už nechcete psa s PP, zájdite radšej do útulku, kde čakajú tisíce opustených „krížencov“, ktorí dokážu svojou vďačnosťou predčiť mnohé ľudské očakávania. Zamestnanci útulku svoje zverence väčšinou dobre poznajú a vedia vám poradiť, aký pes sa k vášmu životnému štýlu hodí.
Nech už sa rozhodnete pre akéhokoľvek nového parťáka, ak sú pre vás začiatky zložitejšie, neváhajte požiadať o pomoc najbližšieho psieho trénera vo vašom okolí. Niekedy stačí len málo, aby sa váš spoločný život so psíkom o sto percent zlepšil, preto je lepšie, zveriť sa do rúk odborníka. Nakoniec sa tak aj z vás stanú odborníci na psí tréning a povahu a budete si môcť trúfnuť na tie zložitejšie plemená.
Tip: Väčšinu základnej výbavy pre štvornohého člena rodiny nájdete bez problémov u nás ;)